חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כתוב את הכותרת כאן

ועדת שרים לענייני חקיקה 19.12

Some vegetables in a basket under sunlight

הנדון: הערות הלובי הציבורי "האינטרס שלנו" לסדר יום ועדת שרים ליום 19.12.21

סדר היום

להלן התייחסותנו למספר פרטי חקיקה בסדר היום.

סעיף יד' בסדר היום – סימון תוצרת חקלאית שנמכרת בתפזורת. הצעת החוק תחייב מרכולים ורשתות שיווק לסמן תוצרת חקלאית מקומית שנמכרת בתפזורת כתוצרת המקומית. הצעת החוק מניחה שסימון תוצרת מקומית מהווה יתרון בפני הלקוחות ולכן מעוניינים היוזמים לקבוע זאת בחקיקה. אולם שלוש בעיות עם הצעת חוק זו:

ראשית, כיום יכולים החקלאים לסמן בעצמם תוצרת שלהם, בין אם ארוזה ובין שנמכרת בתפזורת באמצעות מדבקות לדוגמה. מטרת הצעת החוק היא להשית את עלויות הסימון הללו על רשתות השיווק והמרכולים. ברור שבסופו של דבר עלות הסימון תגולגל לצרכן.

שנית, בלתי אפשרי לפקח ולאכוף הצעת חוק זו. מרכול לא יכול לפקח על כל לקוח שלוקח עגבניה מארגז אחד ומניח אותה בארגז אחר כיוון שמצא יפה ממנה. כך למעשה ההטעיה עשויה להיות חמורה יותר.

שלישית, סקר של משרד החקלאות העלה שלקוחות יותר מעוניינים לדעת את תאריך הקטיף (64.2%) מאשר את מדינת המקור (51%), כך שאם מסמנים תוצרת, מדוע להתמקד בארץ הייצור? מעבר לכך בנוגע לתוצרת ארוזה חשיבות פרמטר המחיר קיבל את הציון הגבוה ביותר, 4.5. לאחר מכן הפרמטרים מחיר ליחידת משקל, משקל נטו, תאריך אריזה, תאריך קטיף ורק לאחר מכן ארץ הגידול עם ציון 3.6 בלבד. כך שלמעשה כלל לא ברור שמנקודת מבט של הצרכן יש ערך להצעת החוק. 

מצורפים ממצאי סקר משרד החקלאות בנושא.