חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כתוב את הכותרת כאן

סכסוך עבודה לא חוקי בידי ועד עובדי הנמלים

container terminal?Wharf, transport

הנדון: הכרזה על סכסוך עבודה לא חוקי על ידי ועד עובדי הנמלים

תקציר מנהלים:

בינואר 2022 ההסתדרות הודיעה על שביתה מתוכננת בנמלי הים בגלל כוונה לעשות שימוש בנלי הים החדשים לפריקת מטען כללי בניגוד להבנות, לטענתם.

אסור להיכנע לאיומים הללו ממספר סיבות:

 1. מדובר בשביתה לא חוקית
 2. כתב ההסמכה של נמל הצפון לא מגביל לפריקת מכולות בלבד.
 3. בנמל חיפה קיימים שני רציפים ריקים שניתן להשתמש בהם.
 4. מדובר בניצול של המצב העולמי הגורם להעלאת מחירים.
 5. המטען הכללי הממתין לפריקה הינו חומר גלם לתעשייה, עיכוב בפריקה יפגע בעובדים אותם ההסתדרות אמורה לייצג
 6. ניתן למזער את השפעת השביתה על ידי הגברת קצב הפריקה בנמלי הים החדשים.

ביום 17.1.22 הודיעה ההסתדרות לממונה על יחסי העבודה על שביתה מתוכננת בנמלי אשדוד וחיפה בחל מיום 1.2.22. העניינים המצויים בסכסוך העבודה לפי ההודעה הינם:

 1. כוונה לעשות שימוש בנמלי הים החדשים או במי מהם, לפריקת מטען כללי, וזאת באופן חד צדדי, כרעם ביום בהיר, ובניגוד מוחלט להבנות רבות שנים אשר היוו את הנחת העבודה בעת ניהול המשא ומתן לחתימת הסכמי הרפורמה בנמלי הים. כל זאת מבלי שהנושא יהיה מוסדר מול צד העובדים, וזאת כנובע מחוסר תום לב קיצוני של צד המעסיקים במהלך המשא ומתן כאמור.
 2. התנהלות בחוסר תום לב קיצוני, בניגוד למתחייב ביחסי עבודה קיבוציים ככלל, ובפרט בסקטור הציבורי.

ארבעה ימים קודם לכן, שלח מר אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, מכתב שכותרתו: "הפקעת הסכם הרפורמה והתנהלות בחוסר תום לב קיצוני- התראה לפני הכרזה על סכסוכי עבודה". במכתב דורש אדרי לא לאפשר לנמלים החדשים להתחרות בנמלים הקיימים בפריקת מטען כללי. בהמשך המכתב הודיע כי ככל שלא תתקבל דרישתו הרי שהם יפתחו בצעדים משפטיים וארגוניים.

אני מפציר בך בשם הציבור הרחב, הצרכנים, היבואנים, התעשיינים ובעצם כלל אזרחי ישראל שעשויים להיפגע מאיומי השביתה הללו לא להיכנע לאיומים הללו מכמה טעמים:

 1. ראשית, הרי שמדובר באיום בשביתה לא חוקית. בפסק הדין בבג"ץ 1074/93 היועץ המשפטי לממשלה נ' בית הדין הארצי לעבודה (פ"ד מט(2) 485 (1995) ("פסק דין בזק") נאמר כי שביתה נגד מדיניות אשר נועדה "להביא שינוי מסוים במציאות מונופוליסטית לא רצויה, וליתן אפשרות לתחרות חופשית בתחום שירותי הטלפונים הבינלאומיים והטלפונים הניידים" היא "שביתה פוליטית מובהקת, הנתפסת בעיני הפסיקה הישראלית כשביתה הפוגעת בהליכים הדמוקרטיים שבשיטתנו, ובתור שכזו יש לראות בה שביתה לא לגיטימית".
  וכן ש "השביתה הפוליטית הבאה לכפות על רשויות השלטון מעשה או מחדל שלא היו מוכנים לו אלמלא השביתה מעוררת בעיות חוקתיות וחברתיות רבות: במשטר דמוקרטי יש בה כדי לפתוח פתח להשלטת רצונם של השובתים על המוסדות הדמוקרטיים הנבחרים ולכוון הליכים על פי כוח הכפיה של גופים חוץ-שלטוניים ואף של קבוצות מיעוט בעלות יכולת כפיה הלכה למעשה. יתכן שיש מדינות, בהן הפסקת חשמל כללית, לרבות זה המוזרם לבתי-חולים ולבתי התינוקות, יכולה להביא את המחוקק לכל מעשה חקיקה הנדרש ממנו, אך אין ספק שיחד עם המפולת המוסרית נפגעת בכך, באופן מהותי ביותר, גם דרך הפעולה של הדמוקרטיה ככזאת"
 2. אם לא די בזו הרי שכתב ההסמכה של נמל הצפון ניתן מבעוד מועד ואינו כולל הגבלה לפריקת מכולות בלבד.
 3. מעבר לכל אלו, כידוע לך בנמל חיפה עומדים שני רציפים ריקים, אשר יכולים לשמש לפריקת מטען כללי אולם בשל חילוקי דעות בין הנהלת הנמל לוועד העובדים הדבר לא נעשה. כתוצאה, לפי אתר מספנות ישראל, היום, 20.1.22, ממתינות כ- 60 אניות מחוץ לנמלי הים התיכון כאשר 10 בלבד נושאות מכולות, וכ- 83% מתוכן נושאות מטען כללי.
 4. בימים של מגיפה וגל אינפלציה עולמי, נמלי ישראל מנצלים את השאלטר הנמצא בידיים שלהם וגורמים להעלאת מחירים ואף יותר מזה, אי אפשר להמשיך לאפשר להם לסחוט את אזרחי ישראל.
 5. מטען כללי לרוב אינו מוצר צריכה סופי אלא חומרי גלם לתעשייה. במצב של שביתה או החרפת העיכובים בפריקת סחורות, הראשונים להיפגע יהיו אותם עובדים בתעשיה. תמהני על הסתדרות העובדים הכללית החדשה המפלה בין עובד לעובד ומעדיפה לגבות את האינטרסים של עובדי נמלי הים בחסימת התחרות מאשר את עובדי התעשיה הישראלית.
 6. עוד אוסיף, כי במקרה הזה ניתן באופן יחסי למזער את אפקט השביתה של הנמלים על ידי הגברת קצב הפריקה בנמלי הים החדשים.