חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כתוב את הכותרת כאן

מלחמתו של האזרח האנונימי – אבישי עברי בטור שמסביר למה צריך את האינטרס שלנו

אבישי_עברי

במדינת ישראל מחירים של עסקאות בשוק הפרטי עדיין נקבעים בידי ועדה. חלקים נרחבים מהכלכלה שלנו נחטפו בידי קבוצות אינטרס. התחבורה הציבורית, החקלאות, שוק חלפי הרכב – לך תדע כמה עוד שווקים ותחומי עיסוק. המאפיין של כל השווקים האלה הוא חוסר יעילות. הצרכנים, כלומר אני ואתם, נאלצים לשלם מחירים מופקעים בכל תחום שאינו פתוח לתחרות חופשית ונשלט בידי קבוצות אינטרס, הקובעות את המחירים באמצעות לחץ פוליטי על מקבלי ההחלטות. זאת הסיבה שאתם משלמים על נסיעה של שעה במונית בישראל מחיר כפול, ולעיתים משולש, מכל נסיעה של שעה באובר בכל עיר גדולה בעולם.

רוב הפוליטיקאים מפחדים לעסוק בתחומים האלה בגלל הכוח הפוליטי האדיר והלא מידתי של קבוצות הלחץ, אבל גם המעט שמעזים (שר התחבורה ראוי לציון כאחד מהם) לא באמת מסוגלים. לפחות לא בכוחות עצמם. קבוצות האינטרס הללו חזקות ומאורגנות, והן מפעילות לוביסטים שבאופן טבעי נהנים מיתרון של ידע והשפעה ביחס לחברי הכנסת, רציניים ואמיצים ככל שיהיו.

לכן יש לברך על הקמתו של מעין "לובי אזרחי", ששם לו למטרה להילחם את מלחמתו של האזרח האנונימי והבלתי מאוגד, זה שכל קבוצות האינטרס חוגגות לו על הארנק. מדובר בעמותה חדשה בשם "האינטרס שלנו", בראשות מי שהיה מנכ"ל האגודה לזכות הציבור לדעת, אלעד מלכא, בהשתתפות כלכלנים ועורכי דין מתנדבים.
קמפיין גיוס הידידים שלהם שעלה השבוע הוא אחת הבשורות המרעננות בשדה הפוליטי המצולק שלנו. נותר לנו רק לעודד אותם, ולקוות שיצליחו למען כולנו.

לטור המלא: https://www.israelhayom.co.il/opinion/721815