התכנית הכלכלית לאור משבר הקורונה

לאור משבר הקורונה, בנינו, חמישה ארגונים תכנית כלכלית לישראל, לימי המשבר ולאחריו. על התכנית חתומים אלעד מלכא, מנכ”ל ומייסד האינטרס שלנו – הלובי שלך בכנסת, מקס מורוגובסקי, מנכ”ל תחבורה בדרך שלנו, אלון תובל, מנכ”ל ומייסד תחרות – תנועה לחירות בתעסוקה, ריקי ממן ואברהם תומר, יו”רים משותפים הדור הבא – הורים למען בחירה בחינוך וד”ר אמציה סמקאי, יו”ר בצדק – עמותה למדיניות יהודית התכנית עברה את אישורם של כלכלנים ואנשי אקדמיה מעולם הכלכלה.
התכנית בנויה בשני שלבים, הן לשלב המשבר והן לשלב ההתאוששות. יוזמי התכנית מזכירים כי ישראל על סף משבר כלכלי שלא ידעה כמותו. השבוע נשבר שיא אבטלה של כל הזמנים, יחס החוב תוצר של ישראל עשוי לזנק וברור לכל שיידרשו צעדים משמעותיים בכדי להבריא את המשק. בין היתר מציעים יוזמי התכנית:

ביטול מוחלט של מכסות הייצור, מכסי הייבוא ופיקוח המחירים בתחום המזון זאת בשביל למנוע מחסור כפי שפקד את ישראל בשוק החמאה לפני פתיחת השוק לייבוא וכפי שמתהווה בימים אלו בשוק הביצים.

הפחתת שכר המינימום כדי לעודד תעסוקה ולהקטין את האבטלה.

הכשרת מערכת החינוך היסודית ללמידה בקיץ יוזמי התכנית חוששים שהלמידה מרחוק, בעיקר בגילאי יסודי עשויה להיחשב למורי היסודי כימי עבודה מלאים ובכך להשאיר את חופשת הקיץ על תילה ולהקשות על המשק לחזור לשגרה.

היתר פעילות לתחבורה שיתופית בכדי לסייע מצד אחד לאלו שנוסעים בשגרה בתחבורה ציבורית ועכשיו נאלצים להתמודד בלעדיה ומצד שני, לדורשי העבודה הרבים במשק למצוא עבודה חדשה בתחום התחבורה השיתופית.

בנוסף, מציעים יוזמי התכנית חבילת סיוע לעסקים בשישה צעדים:
ביטול דמי טיפול (לעסקים) מכח חוק הסכמים קיבוציים – בסמכות שר העבודה. איגודי עוסקים שכיום מחייבים עסקים בתשלום דמי טיפול בניגוד לרצונם לא יוכלו להמשיך לעשות זאת.
ביטול ארנונה עבור עסקים שחויבו לסגור בצו וצמצומה עבור עסקים שחויבו בצו לצמצם היקף פעילות.
גביית תשלומי מע”מ לאחר תשלום ולא בעת הוצאת חשבונית. כיום עסקים משלמים מע”מ בעת הוצאת חשבונית, גם כאשר התשלום בפועל נעשה כמה חודשים מאוחר יותר. ההצעה תעזור לעסקים רבים בתזרים המזומנים שלהם.
ביטול מקדמות מס הכנסה. בכדי לסייע לתזרים המזומנים ולמנוע מעסקים רבים לשלם עודף מס הכנסה לאור ירידה צפויה בהכנסות.
פתיחת מעמד עוסק פטור לכל העוסקים בכדי לאפשר לכל המקצועות להיכלל בקטגוריה ולעודד הקמת עסקים חדשים.

אלעד מלכא, מנכ”ל ומייסד האינטרס שלנו – הלובי שלך בכנסת” מסר: אנו נמצאים בעיצומו של משבר כלכלי מתהווה, משבר שכמותו המדינה לא ידעה. הצעדים המוצעים יסייעו למשק לחזור לפעילות באופן המהיר ביותר, יקלו על מנועי הצמיחה את העול הרגולטורי ויצמצמו את המגזר הציבורי כך שלא יכביד על המגזר הפרטי הנושא אותו.”

 

לקריאת התכנית המלאה.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *