חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כתוב את הכותרת כאן

תחבורה שיתופית

korona

המכון לאסטרטגיה ציונית, האינטרס שלנו, תחרות ותחבורה בדרך שלנו בפניה לשר בצלאל סמוטריץ' להתמודדות עם משבר הקורונה באמצעות מתן היתרים לתחבורה פרטית ושיתופית.

 

 

לכבוד: שר התחבורה, ח"כ בצלאל סמוטריץ

הנדון: מתן היתר למערכות הסעה פרטיות בזמן משבר הקורונה

שלום רב,

ראשית, ברצוננו לחזק את ידך בפועלך ולאחל הצלחה במאמצי ההתמודדות של מדינת ישראל עם התפשטות נגיף הקורונה.

בימים אלו, מדינת ישראל מתמודדת עם משבר בריאותי וכלכלי בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. בין היתר, נאסר על התקהלויות של מעל עשרה אנשים, נסגרו מקומות פנאי ובילוי וצומצמו היקפי העבודה גם במגזר הפרטי.

על פי דיווחים בתקשורת, נושא התחבורה הציבורית עולה במסגרת הדיונים שוב ושוב. מצד אחד מדובר בשירות חיוני המאפשר תנועה ברחבי הארץ. מצד שני, הצפיפות התחבורה הציבורית מקשה על המאמצים למניעת הדבקה.

לאור כל אלו, אנו מציעים לתת היתר בצו זמני למערכות הסעה פרטיות לגבות תשלום עבור הסעת אנשים. כך יוכלו מערכות הסעת המונים פרטיות לפעול במקביל למערכת הציבורית ולסייע בהפחתת מספר הנוסעים בכל אוטובוס.

כמו כן, רבים החוששים מנסיעה בתחבורה ציבורית בכלל ותלויים כיום באופן מוחלט במוניות היקרות. המהלך יאפשר להם להסתייע באמצעי תחבורה שיתופית כגון אובר, ליפט וכדומה.

מדובר בביטול זמני של סעיפים 84א ו 397 לתקנות התעבורה.

מהלכים כאלו יאפשרו לשכירים ולעצמאים שנפגעו מצמצום פעילות המשק  להתפרנס גם במהלך המדבר במהלכים אחרים. נהגי אוטובוסים שבימי השגרה מסיעים תיירים יוכלו להסיע נוסעי תחבורה ציבורית.

אנו מודעים לחשש לפיו תחבורה שיתופית עשויה להגדיל את הגודש בכבישים, אולם בימים אלו, כאשר ממשלת ישראל מנחה לא לצאת למקומות ציבוריים הכבישים פנויים ואין חשש לגודש בכבישים.

אנו גם מודעים לחשש שמא מערכות הסעה פרטיות יפגעו במודל הכלכלי של התחבורה הציבורית, אולם בימים בהם ממילא חלות מגבלות על מספר הנוסעים בתחבורה הציבורית, הרי שזהו צעד מתבקש.

 

בכבוד רב,

אלעד מלכא, מנכ"ל 'האינטרס שלנו – הלובי שלך בכנסת'.

אלון תובל, מנכ"ל 'תחרות – התנועה לחירות בתעסוקה'.

מקס מורוגובסקי, מנכ"ל 'תחבורה בדרך שלנו'.

מירי שלם, מנכ"לית, המכון לאסטרטגיה ציונית'.