חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כתוב את הכותרת כאן

פנייה לשר האוצר ושר הכלכלה בנושא הקמת וועדה להפחתת הריכוזיות והגברת התחרותיות בשוק המזון והטואלטיקה

הפחתת הריכוזיות והגברת התחרותיות בשוק המזון והטואלטיקה (2)

לכבוד,

בצלאל סמוטריץ', שר האוצר

ניר ברקת, שר הכלכלה

העתק: עו"ד שלומי הייזלר, מנכ"ל משרד האוצר, עו"ד אמנון מרחב, מנכ"ל משרד הכלכלה

 

שלום רב,

הנדון: הפחתת הריכוזיות והגברת התחרותיות בשוק המזון והטואלטיקה

אנו פונים אליכם בשם האינטרס שלנו – הלובי שלך בכנסת (ע"ר) בעקבות ההודעה על הקמת וועדה בנושא הפחתת הריכוזיות והגברת התחרותיות בשוק המזון והטואלטיקה (להלן: "הוועדה").

על אף שהיום עיקר הדיון בסוגיית הפחתת הריכוזיות והגברת התחרותיות בשוק המזון והטואלטיקה נוגע בספקים והקמעונאים הגדולים והטלת הגבלות עליהם, אנו סבורים כי הדרך היעילה ביותר להגברת התחרות במשק היא פתיחת שוק החקלאות והרחבת רפורמת הייבוא.

פתיחת שוק החקלאות, ובכללו שוק הפירות והירקות, שוק החלב, ושוק הביצים, צריכה לכלול הורדת התכנון על כמות ייצור ומחירי מוצרים, הורדת מכסים, ומעבר משיטת תמיכה עקיפה בחקלאים לשיטת תמיכה ישירה. היום, מחירי החלב והביצים גבוהים יותר בישראל בכ-80% ממדינות ה-OECD, ומחירי הירקות והפירות נמצאים במגמת עלייה מתמדת (משנת 2010 זינקו המחירים ב- 30% במדד מחירי המזון ובכ- 15% במדד המחירים הכללי), והאזרח הישראלי צורך פחות ופחות פירות וירקות. נציין כי על אף הטענה הרווחת כי פערי התיווך הם האחראיים על המחירים הגבוהים, בדיקות חוזרות ונשנות מפריכות זאת. למשל, הוועדה לבדיקת פערי התיווך לצרכן בפירות וירקות הראתה במרץ 2022 כי ככלל, מדדי הרווחיות של קמעונאים בישראל דומים לאלה שבמדינות ההשוואה. רפורמה בשוק החקלאות תוביל לכך שהחקלאי הישראלי לא יופקר לשרשרת מורכבת ולא יעילה, הצרכן ייהנה ממגוון רחב יותר של מוצרים ומהורדת מחירים, ומוצרי חלב, ביצים, ופירות וירקות יהפכו לנגישים יותר עבור אוכלוסיות מרקעים קשים.

הרחבה של רפורמת הייבוא, צריכה לכלול אימוץ רחב הרבה יותר של התקינה האירופית, כך שיותר יבואנים יוכלו להכניס סחורה באופן חופשי לישראל. הדוגמה האחרונה לתרומה הגדולה של הקלות בייבוא למשק היא כניסת רשת קרפור לישראל. בשוק התמרוקים, המותג הפרטי של הרשת הביא בשורה: למשל, מי פה ב–7.9 שקלים, ודיאודורנטים בכ-6.9 שקלים. אנו רואים כי הרחבת הייבוא מכניסה שחקניות חדשות למשק, שגם מורידות את הריכוזיות במשק וגם מובילות להורדת מחירים. ישראל חייבת להמשיך להרחיב את רפורמת הייבוא, אשר יכולה לשדרג את תחום האסדרה בישראל וכתוצאה לשדרג את כלל הפעילות הכלכלית במדינה.

אנו קוראים לחברי הוועדה לדון ולגבש מתווה לקידום שתי רפורמות הנ"ל, בלעדיהן השוק הישראלי ימשיך לסבול מבעיות יסוד מבניות, ויוקר המחייה ימשיך לעלות.

 

להורדת PDF